niedziela, 26 lipca 2015

Spacerując po XIX-wiecznym parku, otaczającym zamek Czartoryskich² w Gołuchowie, zostałam zaskoczona przez ciepły majowy deszcz. Schroniłam się pod starym, jak i ten park, kasztanem. Deszcz minął, a ja wciąż stałam i patrzyłam na niezwykle czerwone kwiaty kasztanowca i na spadające z jego liści krople wody. Nagle poczułam delikatny, lekko słodkawy zapach i uświadomiłam sobie, że oto po raz PIERWSZY w życiu poznaje zapach kwitnących kasztanów. To było zaskoczenie, bo przecież kasztany ( i nie tylko czerwone!) kwitną każdej wiosny.

To wydarzenie posłużyło inspiracją do powstanie tej oto kolii:


Kolia "Zapach mokrych kasztanów"
Koraliki Miyuki Delika 11/0 (90%), toho 15/0, czeskie kryształki

 

 

Kasztanowiec czerwony (Aesculus ×carnea)¹

Czerwone kwitnące kasztany pachną również radością - moja  kolia zajęła III miejsce w 5-j edycji  międzynarodowego konkursu  "Fashion Colorworks 2015" organizowanym przez My Lovely Beads.

Zgodnie z wymogami konkursu, praca (biżuteria bądź akcesoria) powinna była być wykonana w jednym z trzech zaproponowanych zestawów kolorystycznych na podstawie opracowanych przez PANTONE Color Institute (USA) kolorów na sezon "Wiosna-Lato" 2015.

 

Wybrana triada kolorów: Toasted Almond, Strawberry Ice, Lucite Green

---------------------------------------

¹ Kasztanowiec czerwony -  mieszaniec dwóch gatunków kasztanowca: europejskiego Aesculus hippocastanum i pochodzącego z Ameryki kasztanowca krwistego Aesculus pavia[2]. Powstał przypadkowo w Niemczech na początku XIX wieku. (Wikipedia).

² Zamek w Gołuchowie - kawałek Francji w Wielkopolsce

sobota, 25 lipca 2015

Ten medalion "Sissi" został zainspirowany niezwykłą osobowością cesarzowej Austrii. Szklany kaboszon, który jest centralną częścią medalionu, został wykonany na zamówienie w sklepie beadbiuty.pl i przedstawia reprodukcję portretu cesarzowej Elżbiety pędzla Georga Raaba (1873r).

Obraz powstał w czasie, kiedy Monarchia Austro-Węgierska istniała już od 6-ciu lat, a 36-letnia Elżbieta Bawarska była matką czwórki dzieci (jedno z których zmarło) i posiadała za sobą bagaż nie zawsze wesołych doświadczeń życiowych. Dodam, że obecnie ten wspaniały portret znajduje się w Lwowskiej Galerii Sztuki.

Do historii sztuki jubilerskiej przeszły słynne diamentowe gwiazdy cesarzowej Sissi. Powstało ich kilka kompletów - w różnym czasie i w dwóch różnych pracowniach jubilerskich.

Medalion "Sissi" też zdobią stylizowane gwiazdy - nie chciałam jednak, żeby były dokładną repliką tych słynnych. W przedstawionej biżuterii mojego projektu chciałam przekazać duch minionej epoki, blask i bogactwo Imperium, które, wbrew pozorom, nie były do końca bajkowe, jak i życie pięknej wrażliwej cesarzowej.

Medalion - ręcznie wyplatany z japońskich koralików Toho o średnicy 1,5mm i 2 mm oraz kryształków Swarovskiego. Wymiary: ok. 8 cm x 4,5 cm.

Medalion Sissi dostał wyróżnienie w konkursie "Wiedeń w Krakowie, Kraków w Wiedniu" 2015, organizowany przez Studium Języków Obcych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

wtorek, 14 lipca 2015

Materiały: agat, czarny onyks, elementy metalowe antyalergiczne.

poniedziałek, 13 lipca 2015


Bransoletka "Midsummer Pink"
Koraliki Toho, Matubo, koraliki czeskie szklane